تبلیغات
انجمن زیست شناسی نمونه رفسنجان - تشخیص لوکوسیت ها (گلبول های سفید خون ) زیر میروسکوپ
انجمن زیست شناسی نمونه رفسنجان
! love biology
به وبلاگ علمی زیست شناسی رفسنجان خوش آمدید
انجمن زیست شناسی رفسنجان
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 فروردین 1392
شکلک های محدثه

1-    گرانولوسیت ها :

انواع این سلولها بر اساس رنگ پذیری گرانولهایشان نامگذاری میشوند . در ضمن دارای هسته چند قطعه ای میباشند و عبارتند از :نوتروفیل ،ائوزینوفیل و بازوفیل

2-    آگرانولوسیت ها :

این سلولها بدون گرانول بوده وهسته ساده و یك قطعه دارند .و عبارتند از :مونوسیت ها و لنفوسیت ها

گرانولوسیتها :
هسته چند قسمتی و سیتوپلاسم  آنها دانه‌دار است و 70 درصد از گلبولهای سفید خون را تشکیل می‌دهند. این گلبولها خاصیت بیگانه خواری دارند و به هنگام گردش در خون ، باکتریها و سایر مواد خارجی را با ایجاد پاهای کاذب و عمل فاگوسیتوز به درون خود می‌کشند و آنها را هضم می‌کنند و از بین می‌برند. این گلبولها همچنین می‌توانند از میان سلولهای پوششی جدار مویرگها عبور کرده و وارد فضای بین سلولی شوند و این عمل سلولهای سفید را دیاپدز می‌گویند. گرانولوسیتها به سه گروه تقسیم می‌شوند.

نوتروفیلها :
سلولهای کروی ، هسته دارای دو یا چهار لب پیوسته به هم توسط رشته‌های باریک استمیکرومتر قطر دارند. و کار فاگوسیتوز (ریزه خواری) جانداران میکروسکوپی را انجام می‌دهند.

بازوفیلها :
سلولهای کروی ، هسته با دو لب نامشخص و 12 - 10 میکرومتر قطر دارند. و هیستامین که باعث التهاب بافتهامی‌شود و هپارین که جلوگیری از تشکیل لخته می‌کند را آزاد می‌سازند.

ائوزینوفیلها :
سلولهای کروی ، هسته‌ها اغلب دو لب دارند، 12 - 10 میکرومتر قطر دارند و مواد شیمیایی که باعث کاهش التهاب می‌شود ترشح می‌کنند و به کرمهای انگلی معینی حمله می‌کنند.

ائوزینوفیل ها نسبت به نوتروفیل ها تحرك كمتری دارند واگرچه قدرت فاگوسیتوز دارند به اندازه نوتروفیل ها فعال نیستند .لیزوزوم های ائوزینوفیل ها محتوی آنزیم های بسیاری از جمله :اكسیدازها ،پر اكسیدازها وفسفاتازها میباشد كه بیانگر این است كه كنش اصلی آنها از خنثی كردن زهر پروتئین های بیگانه ومواد دیگر است .به طور طبیعی در بافتهای پیوندی به خصوص در شش ،غده های شیری ،صفاق ،و لایه درونی روده باریك فراوانند.در واكنشهای آلرژیك و خود ایمنی ،در جریان تجزیه پروتئین های بدن ودر بعضی از آلودگیهای انگلی بر تعداد آنها افزوده میشود .گمان می رود بازوفیل ها و ماستوسیت ها (سلولهای بافت پیوندی )عاملهای ائوزینوفیلیك شیمیوتاكتیك آزاد میكنند كه ائوزینوفیل ها را به محل بافتهای آسیب دیده می كشاند . حدود 1% تا 10% از گلبولهای سفید را تشكیل می دهند .از نظر میكروسكپی اندازه سلول بزرگتر از نوتروفیل بوده و در داخل سیتوپلاسمش دانه های قرمز وجود دارد . هسته به شكل دمبل  و بنفش رنگ است .

 

آگرانولوسیتها :
هسته نسبتا درشت و سیتوپلاسم یکنواخت دارند و شامل لنفوسیتها و مونوسیتها هستند.

لنفوسیتها :
سلولهای کروی با هسته گرد ، سیتوپلاسم تشکیل حلقه باریک را در اطاف هسته می دهد 8 - 6 میکرومتر قطر دارند. لنفوسیتها در افراد بالغ حدود 25 درصد از گلبولهای سفید را تشکیل می‌دهند. و بیشتر در دستگاه لنفاوی یافت می‌شوند. لنفوسیتها دو نوعند : نوع B که در مغز استخوان تولید و بالغ می‌شوند. اما در گره‌های لنفاوی جای می‌گیرند و نوع T که پس از ساخته شدن در مغز استخوان در تیموس مراحل رشد و نمو خود را طی می‌کنند.

ظاهر لنفوسیتها T , B در زیر میکروسکوپ بهم شبیه است اما فاصله‌های آنها متفاوت است. سلولهای B آنتی کور (پادتن) ترشح می‌کنند. آنتی کورها ملکولهای پروتئینی و از نوع گلوبولین‌ها هستند. سلولهای T بر خلاف سلولهای B در سطح فرد گیرنده‌های آنتی کور مانندی دارد که به کمک آنها به آنتی ژن میکروبها می‌چسبند. بدین ترتیب سلولهای T متحرک هستند و خود به محل عفونت یافته می‌روند.

مونوسیتها :
سلولهای کروی یا نامنظم می‌باشند. هسته‌ها گرد یا کلیدی شکل و یا نعل اسبی شکلند. نسبت به لنفوسیتها ، سیتوپلاسم بیشتری دارند. 15 - 10 میکرومتر دارند. در خون به عنوان سلولهای فاگوسیت کننده عمل می‌کنند دستگاه گردش خون را ترک کرده و تبدیل به ماکروفاژها می‌شوند که باکتریها ، سلولهای مرده ، اجزای سلولی و بقایای درون بافتی را فاگوسیتوز می‌کنند در بدن بخصوص در کبد ، طحال و گره‌های لنفاوی یافت می‌شود.

مواد و وسایل لازم:

1-رنگ گیمسا

2-متانول

3-لانست

4-لام و لامل

 

روش آزمایش:

 

با لانست سوراخی  در انگشت ایجاد می كنیم  سپس یك قطره از خون را روی لام قرارداده وگسترشی روی لام ایجاد می كنیم بعد لام را چند ثانیه در ظرف حاوی متانول قرار می دهیم سپس لام را در جایی قرار می دهیم تا خشك شود .

برای رنگ آمیزی گلبول های سفید ازمحلول گیمسا استفاده می كنیم به این ترتیب لام رابه مدت 30 دقیقه در ظرف حاوی رنگ گیمسا قرار می دهیم  پس از 30 دقیقه  با آب رنگ اضافی شسته وپس از خشك شدن  با عدسی 100 گلبول های سفید را می توان دید.  

       امید وارم استفاده برده باشید...


طبقه بندی: فیزیولوژی،  آموزشی، 
برچسب ها: گلبول سفید، گرانولوسیت، آگرانولوسیت،
ارسال توسط محمد حسن شاهی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام موضوع (topic) را در وبلاگ ارائه شود ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
logo

biology115

آخرین اخبار زیستی دنیا