تبلیغات
انجمن زیست شناسی نمونه رفسنجان - ترین های عـــــلم
انجمن زیست شناسی نمونه رفسنجان
! love biology
به وبلاگ علمی زیست شناسی رفسنجان خوش آمدید
انجمن زیست شناسی رفسنجان
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 فروردین 1392

ترین های علم

طولانی ترین عمل جراحی

طولانی ترین عمل جراحی روی مغز بیمار 19 ساله آقای ویکتور زاگوتا صورت گرفت که جراح او جون الکس مدت31 ساعت روی او انجام داد.

طولانی ترین فاصله بین تولد دوقلو ها

خانم دنی برگ اهل سکه بعد ازدو سقط جنین تحت درمان هورمونی قرار گرفت و پس از آن دوقلو باردار شد. در 23 دسامبر 1987یکی از نوزادانش به نام دیانا را به دنیا آورد ویکی از دوقلو ها (مونیکا)به طور سزارین در 30 ژانویه متولد شد.

بالاترین رکورد کاهش وزن

بالاترین رکورد کم کردن وزن متعلق است به جان براورمیچ که تا ژوئیه 1979 وزن خودش را به 216 کیلوگرم رسانیده بود و این مقدار وزن نشانگر آن است که او در مدت 2 سال 419 کیلوگرم از وزنش کم شده بود.

طولانی ترین مدت بیهوشی

الین اسپوستیو متولد دسامبر 1934 اهل تارپون اسپرنیگز فلوریدای آمریکا بعد از یک عمل جراحی آپاندیس در 16 اوت 1941به سن 6 سالگی هرگز به هوش نیامد و بالاخره در 25 نوامبر در سن 44 سالگی در گذشت. مدت بیهوشی او 37سال و 111روزبوده است.

بزرگترین تومور(غده)

بزرگترین غده گزارش شده در شکم یک زن35ساله به وزن 148/7کیلوگرم بوده است که در سال 1905 مورد عمل جراحی قرار گرفت.نامبرده اهل تگزاس آمریکا بود و بعد از آن عمل به طور کامل شفا یافت.

 بیشترین اختلا ف اندا زه بین نرو ماده  

جنس ماده نوعی ازکرمهای دریایی بانام علمی بونلیا حداقل 100میلیو ن بارسنگین تر ازجنس نر آن است .ماده این کرمتا 100 سانتی متر طول دارد حال آنکه طول نوع نر آن فقط یک میلیمتر است.

باهوش ترین نرم تن جهان

اختاپوس 3 قلب و 2حافظه مجزا و تفکر شناختی دارد. یکی هز حافظه ها مغز جانور و دیگری با بادمش های مکنده ای که روی بازوهایش قرار دارند در ارتباط هستند. این بادکش ها گیرنده هایی شیمیایی و لامسه ای هستندو می توانند بوها را شناسایی کرده سطوح را تجزیه و تحلیل کنند. مغز اختاپوس500 میلیون نورون دارد.بدین ترتیق او باهوش ترین و متفکرترین بی مهره روی زمین است.

قدرت بازسازی

اسفنجی به نام پوری فرا وجود دارد که در مقایسه با سایر موجودات از توان بیشتری برای باز سازسی قسمتهای بدن خود برخوردار است.به نحوی که می تواند یک تکه خورده شده از بدنش را مجددا به طور کامل بازسازی کند.اگر آن را ذره ذره کنند و از پارجه ظریفی عبور دهند هر ذره آن به طور جداگانه بازسازی می شود و مجددا به زندگی خود ادامه می دهد.

کوتاهترین دوران بارداری

کوتاهترین دوران بارداری به نوعی حیوان کیسه دار امریکایی به نام اوپوسومکه به اوپوسوم دیرجینایی نیز مشهور است و همچنین نوعی گربه استرالیایی تعلق دارد که طول مدت آن به طور طبیعی 12 تا13 روز است. این دوران گاهی به هشت روز نیز تقلیل پیدا می کند.

بیشترین اقامت در هوا

پرنده ای که بیش از سایر پرندگان زمینی می تواند در هوا اقامت داشته باشد نوعی چلچله سیاه رنگ است که بعد از ترک آشیانه می تواند از 3 تا 10 سال به طور مداوم در هوا بماند و بعد از آن جهت زادولد به زمین برگردد.پرستوی معمولی نیز از 2 تا3 سال می تواند در هوا باشد.

بلندترین صدا در حشرات

بلندترین صدا در حشرات مربوط به سی سادا می باشد. از اندامهای صوتی این حشره در هر دقیقه7400 پالس صوت خارج می شود که در فاصله 400 متری به خوبی قابل درک است.

قویترین شامه

بید موسوم به بید امپراو دارای قویترین حس بویایی در میان جانوران است.نر این جانور می تواند از فاصله 11 کیلو متری بوی ماده را که 0/0001میلی گرم از الکل های عالی را از خود ساطع می کند حس کند.شاخکهای نر به بو حساس هستند که قادرند یک ملکول از ماده تولید کننده بو را شناسایی کنند.

جوان ترین زایا

موش صحرایی اسکاندیناوی بومی نرو ژ 14 روز پس از تولد آماده تولید مثل است.دوره بارداری آن بین 16 تا 23 روز استو در هر نوبت زایش بین 1 تا 13 بچه به دنیا می آورد.

ماهیان ذوحیاتین

6 گونه ماهی ششدار وجود دارد که دارای قابلیت زیست در خشکی نیز می باشند.

این ماهیان در باتلاقهای آب های شیرین زندگی می کنند که ممکن است چند ماه یا حتی چند سال فاقد آب باشند.در چنین مواقعی جانور تنفس از طریق آبششها را رها کرده و از ششهای خود استفاده می کنند.

سریع ترین باکتری

نوعی باسیل میله ای شکل با کمک تازک محوری اش که در هرثانیه صدبارمی چرخدقادراست50 برابرطول میکرونی خوددرهرثانیه حرکت کنداین سرعت در مقایسه با انسان مانندآن است که یک دونده با سرعت 320 کیلومتردرساعت  بدودیا یک شناگر عرض کانال مانش بین( فرانسه وانگلستان) راظرف 6 دقیقه طی کند.

کندترین رشد در درختان

گر چه رشد درختان اغلب بستگی به شرایط گوناگونیرشددارداما برخیازدرختان مانندشمشادودرخت سرخدارمعمولا رشد کندی دارد دکترچارلزپیتر بین سالهای 1981 و1984 در مکزیکدرختی را زیر نظر گرفت . تحقیقات او نشان دادکه میزان رشد این گیاه 76% میلیمتردر سال است و اینکه یک نمونه 120ساله این درخت فقط 9/9 سانتیمتر ارتفاع داشت

.

کم کالری ترین و پر کالری ترین میوه

خیارازجمله کم کالری ترین میوه ها است و در هر 100گرم آن فقط 16 کالری موجود می باشد . آوکادو با 163 کالری در هر ثانیه100گرم پرکالری ترین و مغذی ترین میوه ها است .

زیست پژوهان گرامی با عضویت در خبر نامه همه چیز را در ایمیل خود دریافت کنید

طبقه بندی: مطالعه و تحقیق،  آموزشی، 
ارسال توسط محمد حسن شاهی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام موضوع (topic) را در وبلاگ ارائه شود ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
logo

biology115

آخرین اخبار زیستی دنیا